12 pravidiel pre život (Jordan B. Peterson)

12 pravidiel pre život (Jordan B. Peterson)

Lekcia 1:Stojte z vystretým chrbtom

„Státie z vystretým chrbtom je niečo, čo je nielen fyzické, pretože nie ste len telo, ale ste aj duch, a psychika. Státie znamená dobrovoľné prijatie bremena bytia. “

Peterson pomocou príkladov z prírody, ako je napríklad homár, vysvetľuje dôležitosť pochopenia dominancie. Ako poriadok a chaos spolupracujú, , ako venovať pozornosť vášmu postoju, ako sa rozprávať zo svojou mysľou, ako kráčať vystreto a odvážne, ako povzbudzovať serotonín. Na oplátku začnete byť menej nervózni, sebavedomejší a budete zvyšovať pravdepodobnosť, že sa vo vašom živote budú diať dobré veci.

Toto novoobjavené sebavedomie vám pomôže vyvinúť guráž v ťažkých časoch. Pomôže vám čeliť teroru sveta a nájsť radosť. Tu je návod, ako Peterson zhrnul toto prvé pravidlo života:

„Pozorne sleduj svoju pozíciu.“ Prestaňte sa hrbieť. Rozprávajte sa zo svojou mysľou. Držte svoje túžby pred sebou, akoby ste na ne mali právo – také isté ako majú ostatní. Kráčajte vzpriamene a hľadte priamo dopredu. Odvážte sa byť nebezpečným. Ľudia, vrátane vás, začnú predpokladať, že ste schopní. Oslobodený pozitívnymi odpoveďami, ktoré teraz dostávate, začnete byť menej znepokojení. Vaše konverzácie budú prebiehať lepšie a budú mať menej nepríjemných prestávok. Tým sa zvýši pravdepodobnosť, že správnych stretnete ľudí, budete s nimi komunikovať a zapôsobíte na nich. Nielenže Vám to skutočne zvýši pravdepodobnosť, že sa vám stanú dobré veci, ale aj to, aby ste sa počas toho cítili dobre.

 

Činy, ktoré je možné uplatniť:

Vaše pocity často nasledujú telo. Keď sa necítite istí, postavte sa vzpriamene – vystrite sa. Ostatným sa budete javiť istejšie a dôjde k reťazovej reakcii, ktorá vám pomôže získať sebadôveru.

 

Lekcia 2: Starajte sa o seba, ako by ste sa starali o svojho milovaného.

 

Už ste niekedy dostali recept od lekára a pomysleli ste si: „Naaa, to nepotrebujem?“ Pravidelne to robí vyše tretina ľudí. Podľa Petersona to nie je ani chytré, ani samoľúbe. Je to škodiaca forma seba trestania. Robíme to často a výsledkom je, že sa staráme o ostatných lepšie než sa staráme samy o seba.

Peterson naznačuje, že je to dôsledok našej neschopnosti vyrovnať sa s vyššie opísaným šialenstvom. Rovnako ako Adam a Eva museli ochutnať zakázané ovocie, aj my si z času na čas doprajeme temné stránky, a preto cítime, že si zaslúžime trest. Rovnako ako Yin a Yang, aj my všetci máme v sebe svetlo aj tmu. Jeden nemôže existovať bez druhého.

To znamená, že namiesto toho, aby sme sa snažili len o svetlo, alebo len o tmu, ​​mali by sme hľadať rovnováhu, a preto jeho druhým pravidlom je starať sa o seba, ako by ste sa starali o svojho milovaného: urobiť to, čo je pre vás najlepšie, aj keď Vás to nemusí vždy urobiť šťastným.

 

Lekcia 3: Usilujte sa myslieť prostredníctvom obety, nie šťastia prostredníctvom potešenia.

Vyváženie vašej svetlej a temnej stránky môže mať mnoho rôznych foriem. Niekedy to môže znamenať zostať v posteli, aby ste sa uzdravili, aj keď chcete pracovať. Inokedy by to mohlo znamenať zostať v piatok neskoro v práci.

Peterson hovorí, že je to vynikajúci mechanizmus zvládania, pretože pomáha vyvážiť váš život medzi utopením sa v hédonizme a tým, že jeho spravodlivosť vás vedie k šialenstvu. Nie všetky obete sú si však rovnaké. Tí, ktorý to robia pre peniaze, napríklad pracovanie nadčas, aby zaplatili dovolenku, obetujú menej ako tí, ktorý to robia pre lepší pocit, napríklad dobrovoľníctvo v sobotu.

Obetovanie nikdy nie je o vzdaní sa odmien, ide o ich odloženie, až kým nezískate niečo ešte lepšie, zvyčajne pocit celistvosti alebo spokojnosti. Je to tiež skvelý tréning vôle.