Inteligentní investor (Benjamin Graham)

Inteligentní investor (Benjamin Graham)

Lekcia 1: Existujú 3 princípy inteligentného investovania.

Inteligentné investovanie sa podľa Benjamina Grahama často nazýva aj investovanie do hodnoty, ktoré spočíva na 3 princípoch.

Inteligentný investor vždy pred investíciou analyzuje zásady dlhodobého vývoja a riadenia spoločnosti.

Inteligentný investor sa vždy chráni pred stratami diverzifikáciou investícií.

Inteligentný investor nikdy nehľadá bláznivé zisky, ale zameriava sa na bezpečné a stabilné výnosy.

 

Slávny citát Warrena Bufeta sa týka jeho 2 pravidiel investovania.

Pravidlo č. 1: Nikdy nestrácajte peniaze.

Pravidlo č. 2: Nikdy nezabudnite na pravidlo č. 1.

 

Presne to je inteligentné investovanie. Nikto nemôže predpovedať budúci Facebook, ale každý sa môže chrániť pred stratami.

Vďaka dôkladnej analýze nájdu inteligentní investori akcie s rozdielom medzi ich súčasnou cenou a skutočnou hodnotou, ktorú spoločnosť drží, a nakoniec sa odomknú. Vychádza z dôkazov získaných pri pohľade na históriu spoločnosti a jej manažérske hodnoty.

Inteligentný investor investuje do niekoľkých z týchto spoločností, aby nestratil všetko, keď sa niečo pokazí a potom sa posadí späť, pričom je úplne spokojný so spätným získavaním 10%, 12% alebo dokonca 15% za rok.

 

Lekcia 2: Nikdy neverte pánovi Marketovi.

Grahamova najznámejšia analógia je pánom Marketom, kde celý akciový trh predstavuje jedinú osobu.

Ak si predstavujete, že sa pán Market objavuje každý deň pri vašich dverách a ponúka vám rôzne ceny za rôzne zásoby, čo by ste urobili?

Podľa Benjamina Grahama bude najlepšie ignorovať ho, deň čo deň. Ceny, ktoré by vám povedal, sa niekedy zdajú podozrivo lacné, niekedy astronomicky vysoké.

Je to preto, že pán Market nie je príliš chytrý, úplne nepredvídateľný a trpí vážnymi výkyvmi nálady.

Napríklad asi mesiac pred vydaním nového telefónu iPhone sa akcie zhromaždia, zatiaľ čo ľudia sa postavia do radu pred obchodom Apple. Ak však nový telefón nie je presne taký, ako sa očakávalo, zásoby sa môžu nasledujúci deň prepadnúť.

Ako ľudia dokážeme rozoznať vzorce tak dobre, že sa ich snažíme nájsť aj tam, kde žiadne neexistujú. Z tohto dôvodu musíme prirodzene zvyšovať cenu akcií, ktorá stúpala 10 dní, čo samozrejme nie je pravda.

Ak chcete byť inteligentným investorom, spoľahnite sa na svoj vlastný výskum a trh úplne ignorujte.

 

Lekcia 3: Vždy sa držte prísneho vzorca a budete robiť dobre.

Nakoniec, aby ste sa ešte viac zbavili emocionálneho stresu z investovania na trhu, pri investovaní by ste sa mali vždy držať prísneho vzorca.

Graham to nazýva investovanie do receptúr, ale všeobecne sa nazýva priemerovanie nákladov v dolároch.

To znamená, že jednoducho nastavíte fixný rozpočet, ktorý budete investovať každý mesiac alebo štvrťrok, a potom ho investujete do akcií, ktoré ste predtým vybrali – bez ohľadu na cenu.

Napríklad každý mesiac investujem 10% svojho príjmu. Tieto peniaze idú na môj investičný účet a potom ich investujem do akcií, ktoré už vlastním.

Je to trochu emocionálne náročné, pretože to vyžaduje, aby ste investovali rovnakú sumu znovu a znovu – nič viac, keď sú zásoby lacnejšie, inokedy, keď sú drahé.

Ale akonáhle sa dostanete cez to, je to skvelý spôsob, ako sa chrániť pred stratami, čo by sa mohlo stať, keby ste investovali veľkú sumu tesne pred pádom.