Jediná vec (Gary Keller)

Jediná vec

 

 

Začnite „zaostrovacou otázkou“.

„Aká je jedna vec, ktorú môžete urobiť tak, že ak to urobíte, všetko ostatné bude jednoduchšie alebo zbytočné?“

Budete si to chcieť zapísať … pretože celá kniha je založená na tejto jedinej otázke a na schopnosti organizovať každú oblasť Vášho života okolo JEDNEJ VECI (na oblasť).

 

Domino efekt

Kľúčom k úspechu je zistiť, z dlhodobého hľadiska, jednu z najdôležitejších vecí vo Vašom podnikaní / kariére / živote. Považuj to za svoj „jedného dňa“ cieľ. Akonáhle na to príjdete, musíte zistiť, koľko domino kociek je potrebné zostaviť – a potom zbúrať – aby ste to dosiahli. Jednoduché, však? … vlastne áno. To je. Ale to, že je to jednoduché, neznamená, že je to ľahké.

 

JEDNA Vec V akcii

 

Americký podnikateľ Bill Gates je vynikajúcim príkladom životného štýlu ONE Thing v akcii.

– Billovou JEDINOU vášňou na strednej škole boli počítače.

– To ho viedlo k rozvoju JEDNEJ zručnosti, počítačového programovania.

– Na strednej škole získal JEDNU prácu v oblasti počítačového programovania.

– Čo ho viedlo k založeniu JEDNEJ spoločnosti – Microsoft.

– Spoločnosť Microsoft sa zamerala na JEDNU vec – vývoj a predaj tlmočníkov BASIC pre Altair 8800,

– Vďaka čomu sa Bill stal JEDNÝM z najbohatších ľudí sveta.

– Potom, čo Bill odišiel zo spoločnosti Microsoft, on a jeho manželka Melinda založili JEDNU nadáciu, ktorá sa zameriavala na JEDNU vec: na riešenie skutočne závažných problémov, ako zdravie a vzdelávanie.

– Väčšina peňazí nadácie smerovala do JEDNEJ oblasti, do svojho globálneho programu v oblasti zdravia – ktorý mal JEDEN cieľ: využívanie vedy a techniky na záchranu životov v chudobných krajinách …

– Za týmto účelom sa rozhodli nájsť riešenie JEDNEJ z hlavných príčin smrti – infekčnej choroby…

– JEDNO z riešení, na ktoré prišli, bolo očkovanie.

 

Použite princíp 80/20 (potom pôjdete ešte hlbšie a užšie)

„… Rýchlo sme rástli, avšak špičkoví ľudia v našom odvetví nás stále neuznávali. Vyzval som našu skupinu, aby prediskutovala 100 spôsobov, ako túto situáciu zvrátiť. Trvalo nám celý deň, kým sme prišli so zoznamom. Nasledujúce ráno sme zúžili zoznam na desať nápadov a odtiaľ sme si vybrali iba jeden veľký nápad. Jeden, pre ktorý sme sa rozhodli. Bolo to napísanie knihy o tom, ako sa stať elitnou organizáciou v našom odbore. Fungovalo to. O osem rokov neskôr sa jedna kniha nielen stala národným bestsellerom, ale tiež sa zmenila na sériu kníh s celkovým predajom viac ako milión kópií.

 

V prípade, že nie ste oboznámení s Garym Kellerom (autorom tejto knihy), je zakladateľom spoločnosti Keller-Williams Real Estate. A vyššie uvedená citácia je príkladom toho, ako sa pustil do princípu 80/20, aby sa Keller-Williams dostal na špičku svojho odvetvia. Keller nám hovorí, že nepotrebujeme zoznam úloh, potrebujeme zoznam úspechov – zoznam zámerne navrhnutý okolo Vašich aktivít s najvyššou úrovňou pákového efektu … ako zistíte, aké aktivity s najvyššou pákovou činnosťou nájdete? Použitím starého dobrého princípu  80/20.

 

Ako funguje princíp 80/20

Ak ste nepočuli o princípe 80/20 (Paretov princíp), je to celkom jednoduché: princíp 80/20 hovorí, že MENŠINA Vášho úsilia vedie k VAČŠINE Vašich výsledkov …

 

20% vašich zákazníkov zvyčajne predstavuje 80% vašich ziskov.

20% vašich investícií zvyčajne predstavuje 80% vašich výnosov.

20% vašich zvykov zvyčajne vedie k 80% Vašich úspechov.

 

Nie je to nevyhnutne o presných číslach (80%; 20%), rovnako ako o jednoduchej pravde za nimi: MALÉ percento toho, čo robíte, predstavuje VEĽKÉ percento z výsledkov, ktoré zažijete.

 

Aké sú tie hŕstky vecí, ktoré môžete získať zo svojho zoznamu úloh, ktoré by mali najväčší vplyv na vaše výsledky? Zistite, tieto činnosti s veľkou pákou pôsobenia, a svoj zoznam úloh zmeníte na zoznam úspechov.

 

A keď to urobíte, spoločnosť Keller odporúča, aby ste si vzali svoj zoznam úspechov a znížili to ešte ďalej – vzali 20% z 20% z 20%, až kým sa nedostanete k životne dôležitým.

 

Identifikujte, čo je najdôležitejšie, a venujte tomu pozornosť.

„… čo sa stane, keď v skutočnosti robíme dve veci naraz? Je to jednoduché. Oddelili sme ich. Náš mozog má kanály, a preto sme schopní spracovať rôzne druhy údajov v rôznych častiach nášho mozgu. Preto môžete chodiť a hovoriť súčasne. Nedochádza k rušeniu kanálov. Ale tu je háčik: naozaj sa nezameriavate na obe aktivity. Jeden sa deje v popredí a druhý v pozadí. Ak by ste kráčali cez roklinu na lanovom moste, pravdepodobne by ste prestali hovoriť. “

Keller pokračuje: „Môžete robiť dve veci naraz, ale nemôžete sa efektívne sústrediť na dve veci naraz. Mnoho našich fyzických činností, napríklad dýchanie, je riadených z inej časti mozgu, než odkiaľ je riadené sústredenie sa. Výsledkom je konflikt kanálov. Keď sa sústredíte, je to ako upozorniť na to, na čom záleží. V skutočnosti môžete upozorniť na dve veci, ale to sa nazýva „rozdelená pozornosť“. Zoberme si dve veci a Vaša pozornosť sa rozdelí. Vezmite tretinu a niečo spadne. “

Často umožňujeme iným ľuďom, aby nás odtiahli od toho, čo vieme, že je najdôležitejšie. Často umožňujeme bzučaniu, svetlu z nášho mobilného telefónu, ktorý je položený na stole, ROZDELIŤ našu pozornosť od toho, na čom najviac záleží.

Keď pracujete, vypnite telefón alebo vypnite zvonenie.

Keď pracujete, vypnite upozornenia z e-mailovej aplikácie.

 

A rozvíjajte dnes správne disciplíny, aby ste ich zajtra mohli zmeniť na zvyky …

 

Malá dávka disciplíny sa vyvinie v celoživotný zvyk.

 

„V každej diskusii o úspechu sa slová„ disciplína “a„ zvyk “nakoniec pretínajú. Aj keď sú významovo oddelené, mocne sa spájajú, aby vytvorili základ pre úspech – pravidelne pracujú na niečom, kým to pre Vás nebude pravidelne fungovať. Keď sa zdisciplinujete, v podstate sa sami trénujete, aby ste konali špecifickým spôsobom. Zostaňte s tým dosť dlho a stane sa rutinou – inými slovami, ZVYK. “

Inými slovami, keď vidíte ľudí, ktorí sa zdajú byť super DISCIPLINOVANÍ, v skutočnosti pozorujete ľudí, ktorí si podmienili hŕstku ZVYKOV do ich života.

 

Výber disciplín a ich premena na zvyky

„Úspech je vlastne krátky závod – šprint poháňaný disciplínou dosť dlho na to, aby zvyk prevzal kontrolu.“

Ak chcete vytvoriť návyk, je tu tento trik: na začiatku budete musieť použiť šťavu z vôle / disciplíny. Toto je ťažké. Ale držte sa toho. Podľa prieskumu trvá rozvinutie disciplíny na návyk v priemere 66 dní. Toto číslo sa môže líšiť v závislosti od Vašej situácie, ale nezabudnite, že to nie je niečo, čo môžete urobiť zo dňa na deň. Ale možné to je. A keď zmeníte disciplínu na zvyk, stanete sa v tom lepším a ľahšie sa Vám to bude vykonávať.

 

Život je otázka.

„Možno sa pýtate:“ Prečo sa zamerať na otázku, kedy to, po čom skutočne túžime, je odpoveď? „Je to jednoduché. Odpovede vychádzajú z otázok a KVALITA AKEJKOĽVEK ODPOVEDE JE PRIAMO určovaná KVALITOU OTÁZKY. Položte nesprávnu otázku, získate nesprávnu odpoveď. Položte správnu otázku, získate správnu odpoveď. Položte najsilnejšiu možnú otázku a odpoveďou môže byť zmena života. “

 

Aká je jedna vec, ktorú môžete urobiť tak, že tým, že to urobíte, bude všetko jednoduchšie alebo zbytočné? – je to, že vám dáva možnosť prevziať kontrolu.

Tu je 3-časťové zhrnutie Zaostrovacej otázky: „Čo je JEDNA Vec, ktorú môžem urobiť / tak, že jej vykonaním / všetko ostatné bude ľahšie alebo zbytočné?“

 

  1. Čo je JEDNA Vec, ktorú môžem urobiť … Táto prvá časť Zaostrovacej otázky sa týka prijatia opatrení … nejde o JEDNU vec, ktorú „by ste mali urobiť“ alebo „mohli by ste urobiť“ alebo „urobili by ste“ – ale JEDNA vec, ktorú môžete urobiť , Slovo „môže“ znamená konanie, na rozdiel od ostatných, čo naznačuje úmysel.
  2. tak, že to urobíte … V tejto časti otázky sa chystáte bližšie objasniť. Znamená to, že sa chystáte podniknúť kroky k niečomu, čo má v skutočnosti účel.
  3. všetko ostatné bude jednoduchšie alebo zbytočné? Táto posledná časť zameriavacej otázky sa týka POTREBY. Hovorí, že keď urobíte JEDNU VEC, všetko, čo by ste mohli urobiť na dosiahnutie vášho cieľa, bude teraz buď uskutočniteľné s menším úsilím, alebo už nebude potrebné. Napríklad: najímanie asistenta na vybavovanie hovorov a e-mailov je plynulá akcia, ktorá uvoľňuje čas, ktorý ste používali na volania a e-maily, čím vám uľahčuje sústrediť sa na rozširovanie svojho podnikania.

 

Kľúčový citát: „Ako formulujeme otázky, ktoré si kladieme, určuje odpovede, ktoré sa nakoniec stanú naším životom.“

 

Ľadovec + žitie podľa priority.

Každá organizácia chce mať – produktivitu a zisk, ale väčšina organizácií nemá potuchy, že sú tu ďalšie dva dôležité aspekty. Účel a priorita.

Účel je na prvom mieste, pretože z toho sú tí najlepší ľudia a organizácie vybudované.

 

Po účele prichádza priorita.

 

Produktivita a zisk sú VÝSLEDKY podnikania / tímu / organizácie riadeného ľuďmi, ktorí majú účel – nie preto, že im to povedal ich šéf -, ale preto, že ho skutočne majú.

 

A keď máte silný účel, môžete si vyjasniť svoju najvyššiu prioritu.

 

Keď o nich budete mať jasno, stanete sa produktívnejšou osobou. A keď sa stanete produktívnou osobou, získate na trhu väčšiu hodnotu. Jediným spôsobom, ako dosiahnuť skutočnú a konzistentnú hodnotu na trhu, je stanovenie priorít Vašich aktivít na základe vašich najdôležitejších cieľov (ročné, mesačné, týždenné a denné). A keď určujete priority podľa toho, čo je pre vás najdôležitejšie – potom ste poháňaní účelom.

Stanovenie cieľa na TERAZ.

Jedného dňa Cieľ

Aká je jedna vec, ktorú chcem urobiť jedného dňa?

 

5 ročný Cieľ

založený na mojom jedného dňa cieli

Aká je jedna vec, ktorú môžem urobiť v nasledujúcich 5tich rokoch?

 

Ročný Cieľ

založený na mojom 5 ročnom cieli

Aká je jedna vec, ktorú môžem urobiť tento rok?

 

Mesačný Cieľ

založený na mojom  ročnom cieli

Aká je jedna vec, ktorú môžem urobiť tento mesiac?

 

Týždenný Cieľ

založený na mojom  mesačnom cieli

Aká je jedna vec, ktorú môžem urobiť tento týždeň?

 

Denný cieľ

založený na mojom  týždennom cieli

Aká je jedna vec, ktorú môžem urobiť dnes?

 

Práve Teraz

založený na mojom dennom cieli

Aká je jedna vec, ktorú môžem urobiť práve teraz?

 

Štyria zlodeji produktivity (Vyhnite sa im za každú cenu.)

 

„Polovica z toho, čo viete, je vedieť, čoho sa musíte vzdať, skôr ako to získate.“

 

Neschopnosť povedať „nie“

Strach z chaosu

Zlé zdravotné návyky

Prostredie nepodporujúce Vaše ciele

 

Neschopnosť povedať „nie“.

 

Ako všeobecné pravidlo, Keller odporúča, aby sme sa vyhýbali hovoreniu áno väčšine vecí, pokiaľ nie sú spojené s našou JEDNOU vecou. Ak sa obávate niekomu povedať nie, pretože by to mohlo poškodiť jeho city, zistite, ako to povedať bez urazenia. Seth Godin hovorí : „môžete povedať nie s rešpektom, môžete okamžite povedať nie, a môžete povedať nie zo šancou, že by mohol povedať áno.

 

Strach z chaosu.

 

Zlé veci sa dejú. Objavujú sa správy. Manželky (a manželia) sa hnevajú. Tieto veci sa stávajú. To však neznamená, že by ste sa mali vzdať svojej JEDNEJ veci. Chaos je prirodzený. V skutočnosti, čím viac sa zameriavate na svoju JEDNU Vec, tým viac ju môžete získať. To je v poriadku. Chráňte svoje drahé časové bloky a zostaňte produktívni. Časom sa naučíte zvládať chaos svojím vlastným jedinečným spôsobom. Nedovoľte, aby Vás ovládol chaos. Ovládajte chaos … zameraním sa na JEDNU Vec.

 

Zlé zdravotné návyky.

 

Keller hovorí, že „Zlé riadenie osobnej energie je tichým zlodejom produktivity“. Vaše zdravie a Váš úspech sú vzájomne prepojené a záleží na každom, aby prežili a prosperovali. Ak chcete dosiahnuť maximálnu energiu a produktivitu, naplánujte si dni, ktoré zahŕňajú:

 

  1. Meditujte / modlite sa za duchovnú energiu.
  2. Jedzte správne, cvičte a dostatočne spite kvôli fyzickej energii.
  3. Trávte čas s priateľmi a rodinou kvôli emočnej energii.
  4. Stanovte si ciele, plány a kalendár duševnej energie.

 

Prostredie nepodporujúce Vaše ciele.

 

Vedeli ste, že ak sa jeden z vašich blízkych stane obéznym, je pravdepodobnejšie, že urobíte to isté o 57%? Je to preto, že ľudia, ktorých vidíme, a trávime s nimi väčšinu času, majú tendenciu nastavovať naše štandardy. Zvýšte svoje štandardy a počúvajte rady Oprah: „Obklopte sa len ľuďmi, ktorí Vás budú ťahať vyššie.“

 

Je to o ceste.

 „… v akomkoľvek momente môže existovať iba JEDNA vec, a keď je táto JEDNA vec v súlade s Vašim zámerom a prioritou, bude to tá najproduktívnejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste sa dostali k tomu najlepšiemu, čím môžete byť. , Akcie postavené na akciách. Návyky postavené na návykoch. Úspech postavený na úspechu. “„ Chcem, aby si niečo urobil. Chcem, aby si zavrel oči a predstavil si svoj život tak veľký, ako je len možné. Tak veľký, ako ste sa nikdy predtým neodvážili snívať. Vidíš to? Teraz otvorte oči a počúvajte ma. Čokoľvek vidíte, máte silu dosiahnuť. A keď to, čo hľadáte, bude tak obrovské, ako si dokážete predstaviť, budete žiť najväčší život, aký môžete žiť. Žiť život vo veľkom je tak jednoduché. “

 

„Vyhľadajte svoju JEDEN VEC len vtedy, keď máte vieru vo svoj účel a priority. Akonáhle si budete istí, že to viete, budete mať osobnú silu potrebnú na to, aby vás pretlačila akýmikoľvek okolnosťami. Viera nakoniec vedie k činom a keď konáme, vyhýbame sa tomu samému, čo by mohlo narušiť alebo zničiť všetko, na čom sme pracovali – výčitky.

 

Žiadne výčitky.

 

Keller spomína výňatok z knihy, ktorú napísal Bronnie Ware s názvom „Päť najlepších ľútosti zomierajúcich“. Bez ďalších okolkov sú tu:

 

„Prial by som si, aby som bol šťastnejší“

„Prial by som si, aby som zostal v kontakte zo svojimi priateľmi“

„Kiež by som mal odvahu vyjadriť svoje pocity“

„Prial by som si, aby som tak tvrdo nepracoval.“

„Prial by som si, aby som mal odvahu žiť život podľa vlastných predstáv, nie život, aký si prestavovali ostatní.“