Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí (Dale Carnegie)

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí (Dale Carnegie)

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí od Dale Carnegieho je klasická kniha o ľudskom správaní a vzťahoch. Tu sú tri najdôležitejšie body:

Ak chcete byť zaujímaví, zaujímajte sa.
Získanie si ľudí je o tom, aby sa cítili dobre.
Investovanie do vzťahov je prvoradé pre úspech.

 

Časť I: Základné techniky zaobchádzania s ľuďmi

Začnime základmi. Keď idete do kancelárie alebo posielate e-mailom kolegovi alebo chodíte na udalosť, mali by ste vždy používať tieto tri základné princípy ľudí.

Zásada č. 1: Nekritizujte, neodsudzujte, nesťažujte sa

Med nezískate kopaním do úľu. Kritika sa častejšie stretáva s odporom ako zo zmenou správania. Ak s niekým nesúhlasíte, máte pocit, že sa dopustili nesprávneho postupu alebo ak potrebujete niekomu dať negatívnu spätnú väzbu, je ťažké nebyť kritický. Carnegie tvrdí, že nemôžeme zmeniť správanie vyhrážkami alebo trestmi. Vo svojej klasickej štúdii psychológ B.F. Skinner preukázal, že keď sú zvieratá odmenené za dobré správanie, učia sa rýchlejšie ako zvieratá, ktoré sú potrestané za zlé správanie.

Zásada č. 2: Vzbuďte v ľuďoch zvedavosť

Veľké tajomstvo jednania s ľuďmi je urobiť každého dôležitým. Nerobíme to falošným lichotením. Carnegie tvrdí, že najlepší spôsob, ako prinútiť niekoho, aby sa cítil dôležitý, je úprimne sa zaujímať o neho. Keď sedíte s kolegom alebo chatujete s niekým na sociálnej sieti, pýtajte sa otázky, ktoré vám umožnia vzbudiť záujem.

Zásada č. 3: Apelujte na túžby druhej osoby

Ten, kto to môže urobiť, má zo sebou celý svet. Predtým, ako sa empatia stala bzučiakom, Carnegie vsádzal na to, ako sa dostať do topánok druhým. Najlepšia metafora v tejto kapitole pochádza od Davida Lloyda George, bývalého predsedu vlády Spojeného kráľovstva. Povedal, že si dokázal udržať svoju silu, pretože mohol „nahodiť háčik, aby vyhovel rybám.“ Keď chcete niekoho presvedčiť, aby si kúpil Váš produkt, začal s Vami obchodovať alebo súhlasil s Vašim nápadom, nehovorte im prečo to bude fungovať, povedzte im, prečo im to prospeje.

Časť II: Šesť spôsobov, ako byť obľúbeným
Zásada č. 4: Skutočne sa zaujímajte o iných ľudí

Urobte to a budete vítaní kdekoľvek. Namiesto premýšľania o tom, ako zapôsobiť, sa snažte nechať ostatných, aby na Vás zapôsobili. Požiadajte ich, aby Vám rozprávali o svojich úspechoch a oboznámte sa s nimi bližšie pri osobnom aj profesionálnom úsilí. Ak ste v pohode, buďte kancelársky roztlieskavač alebo podporovateľ ľudí vo Vašej sieti. Niekoľko nápadov:

– Nezabudnite na narodeniny iných ľudí.
– Pošlite LinkedIn správy z gratuláciou, keď niekto vo Vašej sieti získa povýšenie alebo profesionálny úspech.
– Koordinujte kancelárske udalosti – ako sú narodeniny, výročia.

Zásada č. 5: Pravý úsmev

Jednoduchý spôsob, ako urobiť dobrý prvý dojem. Carnegie tvrdí, že úsmev je najlepší spôsob, ako niekomu ukázať: „Páčiš sa mi. Robíš ma šťastným. Som rád, že som ťa stretol. “

V profesionálnom prostredí nie je vždy potrebný úsmev. Srdečný pozdrav – áno! Poďakovanie niekomu – určite! Vyhnutie sa negativizmu – určite! Nemusíte však chodiť po kancelárii s falošným úsmevom pripevnenom na Vašej tvári. Vyzerá to neúprimne a nepovažuje sa to za  profesionalizmus.

Zásada č. 6: Pamätajte si mená ľudí

Ak to neurobíte, máte problémy. Milujeme počuť zvuk vlastného mena. Jednoduchým spôsobom, ako prinútiť niekoho, aby sa cítil byť ocenený a vypočutý, je ukázať im, že si pravidelne spomínate na ich meno. To tiež znamená, že si musíte pamätať mená, keď ich budete počuť.

Dale Carnegie to pekne sumarizuje: „Priemerný človek sa viac zaujíma o svoje meno, ako o všetky ostatné mená na Zemi.“

Zásada č. 7: Buďte dobrým poslucháčom tým, že povzbudíte ostatných, aby hovorili o sebe

Jednoduchý spôsob, ako sa stať dobrým rozprávačom. Často si myslíme, že byť dobrým rozprávačom znamená prísť zo vzrušujúcimi zážitkami, alebo vtipmi. Ale v skutočnosti by sme radi počúvali rozprávať sami seba. Ak chcete byť považovaný za zaujímavého, položte zaujímavé otázky a pokúste sa prinútiť druhú osobu, aby sa otvorila. To neznamená, že musíte sedieť v tichosti pri počúvaní.  Pýtajte sa otázky, používajte „aha“ a „áno“ a dajte im neverbálnu podporu.

Zásada č. 8: Hovorte o záujmoch inej osoby

Ako zaujať ľudí. Rád vyhľadávam spúšťače ľudí. Toto sú témy konverzácií, ktoré osvetľujú ľudí. Mali by ste poznať spúšťače všetkých svojich kolegov – o čom radi hovoria? Čo čítajúci vo voľnom čase? Kedykoľvek ste s nimi, skúste ich povzbudiť, aby hovorili o svojich záujmoch a pokúsili ste sa od nich naučiť niečo. Toto je najlepší spôsob, ako priviesť niekoho na svoju stranu, aby ste mu ukázali, že Vás zaujíma.

Zásada č. 9: Dajte pozor, aby sa druhý človek cítil dôležitý – a urobte to úprimne

Ako prinútiť ľudí, aby vás okamžite obľubovali. Zaobchádzajte s ostatnými ľuďmi tak, ako by ste chceli aby oni zaobchádzali s Vami. Carnegie hovorí, že kedykoľvek stretnete niekoho, mali by ste si položiť túto základnú otázku:

„Čo môžem na ňom úprimne obdivovať?“

Cvičte to zo všetkými, s ktorými sa stretnete, a venujte osobitnú pozornosť ľuďom vo vašom okolí.

 

Časť III: Ako získať ľudí pre Váš spôsob myslenia
Zásada č. 10: Jediný spôsob, ako vyťažiť čo najviac z hádky, je vyhnúť sa jej

Nemôžete vyhrať hádku. Carnegie tvrdí o hádke – nemôžete ju vyhrať. Aj keď máte najlepšie možné námietky a dôkazy, ak zostrelíte súpera alebo sa bude kvôli Vám cítiť zle, bude Vás neznášať. Takže aj keď technicky „vyhráte“, v skutočnosti prehráte. Ak chcete niekomu dokázať chybu, nájdite spôsob ako spoločne nájsť správne riešenie.

Zásada č. 11: Nikdy nehovor: „Mýliš sa“

Istý spôsob, ako získať nepriateľov – a ako tomu zabrániť. Každý rozhovor by sa mal začať veľkou dávkou pokory. Máme sklon si myslieť, že máme stále pravdu – sme imúnni voči hlúpym chybám. Ako však prežívame život, neustále si myslíme „mám pravdu“, čo spôsobuje, že ostatní sa okamžite mýlia, ak s vami nesúhlasia. Nikto nemá rád omylnosť. Namiesto toho buďte otvorení názorom ostatných. V prípade, ak si myslíte, že sa niekto mýli, Carnegie odporúča Povedať:

„Myslel som si inak, ale možno sa mýlim. Často sa mýlim… A ak sa mýlim, chcem byť napravený. Pozrime sa na fakty. “

Potom pokračujte v objavovaní faktov spoločne.

Zásada č. 12: Ak sa mýlite, priznajte to rýchlo a dôrazne

Ak sa mýlite, pripustite to. Pripustenie, že sa mýlite, je vlastne skvelý spôsob, ako si vybudovať empatiu, vzájomný vzťah a dôveru. Namiesto toho, aby ste sa vyhli chybám alebo sa ich snažili skryť, Carnegie nabáda čitateľov, aby priznali omylnosť „rýchlo, otvorene a s nadšením“. Pomáha to ľuďom vidieť Vás ako človeka. A keď sa priznáte, ostatní sa vás budú snažiť pochopiť a možno sa Vás dokonca zastanú.

Zásada č. 13: Začnite priateľským spôsobom

Nezáleží na tom, ako naštvaný alebo frustrovaný ste – nikdy nezačínajte zlou nohou. Neexistuje takmer žiadny spôsob, ako sa zotaviť zo zlého začiatku.

Zásada č. 14: Čo najrýchlejšie dajte druhej osobe dôvod, aby povedala „áno, áno“

Tajomstvo Sokratov. Vždy sa snažte začať interakciu na dohode. Na čom sa môžete Vy a druhá osoba dôrazne dohodnúť? Aké otázky môžete položiť a prinútiť druhú osobu, aby povedala „Áno!“ Alebo „Ja tiež!“? Ak začnete dohodou, je ľahšie dokončiť dohodu. Carnegie zakladá svoje argumenty na „Sokratickej metóde“. Jeho prístup k ľuďom bol vždy klásť ľuďom otázky, s ktorými musia súhlasiť. Tým sa ľudia dostanú do „áno“ rámu a neskôr sa im otvoria nové nápady. To tiež sťažuje „nie“, takže ľudia si dvakrát premyslia, než povedia „nie“.

Zásada č. 15: Nechajte druhú osobu rozprávať viac

Bezpečnostný ventil pri vybavovaní sťažností. Keď sa ľudia necítia vypočutý, pochopený alebo potrebný, zatvoria sa a vypnú. Ak máte dočinenia s náročnou osobou, skúste v nich nájsť dobro. Pripomeňte im ich najlepší deň.

Princíp č. 16: Úprimne sa snažte vidieť veci z pohľadu druhej osoby

Cesta, ktorá pre Vás bude zázrakom. Existuje jednoduchý test, pomocou ktorého môžete otestovať svoje vlastné názory: Skúste argumentovať sám zo sebou. Ak dokážete jednoznačne argumentovať proti pohľadu niekoho iného, znamená to, že vidíte obe strany jasne. Urobte si zvyk, vstupovať do topánok druhej osoby a argumentovať za nich. To vám pomôže overiť si svoje vlastné názory. A pravidelne ľuďom pripomínajte, že im rozumiete a vžite sa do ich pocitov.

Zásada č. 17: Buďte súcitný s nápadmi a túžbami druhej osoby

To čo chcú všetci. Súcit. Všetci sa chceme ubezpečiť, že ľudia chápu náš názor. V skutočnosti, čím viac môžete použiť slová niekoho iného a povedať im o svojich názoroch, tým lepšie!

Carnegie používa magickú frázu: „Neobviňujem ťa z toho, ako sa cítiš. Keby som bol tebou, mal by som rovnaké pocity ako máš ty. “

Zásada č. 18: Dramatizujte svoje nápady

Filmy to robia. Rádio to robí. Prečo to neurobíte aj vy? Čím viac môžete urobiť svoj jazyk, príklady a príbehy „živými, zaujímavými, dramatickými“, tým viac ľudí bude počúvať. Všetci máme radi trochu drámy. Nebudte nudnou šablónou, urobte to sviežim. Nerobte to, čo robia všetci ostatní, robte to odlišne. Toto je obzvlášť dôležité, ak robíte veľa prezentácií alebo vystúpení na verejnosti.

Časť IV: Staňte sa lídrom: Ako zmeniť ľudí bez toho, aby ste ich urazili alebo nevyvolali zlosť

Zásada č. 19: Ako zabrániť tomu, aby sa nezhoda stala argumentom

Ak musíte nájsť chybu, je to spôsob, ako začať. Čo urobil niekto dobre? S čím môžete súhlasiť? Čo funguje? Carnegie nabáda čitateľov, aby začali všetky interakcie – najmä tie, ktoré majú potenciál nezhody, s úprimným ocenením. Ak musíte dať niekomu nepríjemnú správu, vložte ju medzi dva kúsky dobrého chleba.

Chlieb: Úprimné ocenenie
Horčica: Zlé správy
Chlieb: Kompliment

To robí túto nepríjemnú správu trochu príjemnejšou.

Zásada č. 20: Vítajte nezhodu

Ako kritizovať – a nebyť za to nenávideným. Ak musíte kritizovať, skúste nájsť spôsob, ako to urobiť nepriamo. Väčšina ľudí začína svoju kritiku ocenením, ale potom nasleduje slovo „ale“, napríklad „Pracovali ste tak ťažko a naozaj si to vážime, ale … “Akonáhle niekto počuje„ ale “, spôsobuje to, že spochybňujú úprimnosť ocenenia. Skúste nahradiť slovo „ale“ za „a“. Príklad: „Pracovali ste tak usilovne a skutočne si to vážime a máme nejaké nápady, ako ešte viac vyplatiť všetku vašu snahu.

Zásada č. 21: Priznajte svoje chyby vopred

Najskôr sa porozprávajte o svojich vlastných chybách. Keď máme niečo, čo nás trápi alebo urobíme chybu, často sa snažíme to skryť alebo spáliť zlé správy. Carnegie navrhuje presnú opačnú radu! Hovorí, že by ste mali okamžite pripustiť svoje chyby a nedostatky, aby niekto videl vašu transparentnosť. V pracovnom pohovore to môže znamenať vytvorenie medzery vo vašom životopise skôr, ako budete požiadaný o vysvetlenie. Ukážete tým, že sa nesnažíte nič skrývať a dáva Vám to kontrolu nad tým, ako informácie skryjete. Po zdieľaní chyby alebo zlých správ sa porozprávajte o tom, ako ich vyriešite!

Zásada č. 22: Ovládajte svoju nadradenosť

Nikto nemá rád príkazy. Aj keď ste manažér alebo šéf, dávajte si pozor na príkazy. Nikto nemá rád byť metlou.

Zásada č. 23: Zvážte ego druhých

Nech iný muž zachráni svoju tvár. Ak máte pre niekoho spätnú väzbu alebo ak chcete napraviť niekoho názor, musíte to urobiť v súkromí. Nič nie je hanebnejšie ako pokarhanie alebo náprava pred veľkou skupinou ľudí. Urobte to v súkromí a možno aj na konci dňa alebo pred víkendom, aby doma mohli prísť na nové myšlienky.

Zásada č. 24: Chválte s úprimnosťou

Ako podnietiť mužov k úspechu. Aj keď Carnegie nabáda čitateľov, aby boli opatrní a zdržiavali sa kritiky, hovorí, že vždy, keď je to opodstatnené, úprimne chváli druhých. Tu je niekoľko nápadov:

Ďakujte ľuďom za prácu.
Pochválte všetky výnimočné vlastnosti.
Buďte konkrétni so svojimi komplimentmi – a nedávajte každému rovnaké komplimenty!